Vzory plných mocí pro zastupování na schůzi shromáždění

Vzory:


Jakou plnou moc potřebuji?

Společné jmění manželů (SJM)
Pokud se na schůzi nezůčastní oba manželé (a pokud manželé nezmocnili/nestanovili společného zástupce*), je nutné, aby byl přítomný manžel(ka) zmocněn manželem(kou) jako zástupce SJM.
Spoluvlastnictví jednotky
Platí, že všichni spoluvlastníci jednotky hlasují pouze "společně a nerozdílně". Pokud nejsou přítomni všichni spoluvlastníci (a pokud spoluvlastníci nezmocnili/nestanovili společného zástupce*), přítomný spoluvlastník jednotky může hlasovat za jednotku pouze když je jeho podíl na jednotce nadpoloviční. Pokud jde tedy o běžné spoluvlastnictví 2 osob (s podíly 1/2 a 1/2), je nutné, aby přítomný spoluvlastník byl druhým spoluvlastníkem zmocněn. Stejné platí i pri spoluvlastnictví více osob - přítomný "společný zástupce" za jednotku musí být zmocněn spoluvlastníky s nadpolovičním podílem.
Vlasníkem jednotky je právnická osoba
Fyzická osoba, která se zůčastní schůze za právnickou osobu jako vlastníka jednotky, by měla mít plnou moc od této právnické osoby. Alternativou je účast konatele této právnické osoby spolu s aktuálním výpisem z příslušného rejstříku (použitelným pro právní úkony, nestačí vytisknutý výpis z webu).
Chci splnomocnit jinou osobu
Vyberte příslušnou plnou moc podle toho, kdo je vlastníkem jednotky.
Společný zástupce (za SJM / spoluvlastníky) se dostaví
Pokud manželé v SJM nebo spoluvlastníci zmocnili (stanovili) společného zástupce jednotky dle §1185 NOZ - formou časově neomezené písemné plné moci (odevzdané výboru nebo správci) a tento společný zástupce se zúčastní na schůzi, nepotřebuje již žádnou další plnou moc. (Informace a pokyny k vyplnění zmocnění společného zástupce.)
Společný zástupce (za SJM / spoluvlastníky) se nemůže dostavit
Pokud se společný zástupce nemůže dostavit, stačí, aby tento společný zástupce zplnomocnil jinou osobu. Nebo můžou vlastníci jednotky (manželé v SJM či spoluvlastníci) vystavit jinou, samostatnou plnou moc pro zastoupení na konkrétní schůzi shromáždění, na jinou osobu - pak vyberte plnou moc podle toho, kdo se zůčastní na schůzi (jestli druhý z manželů/jiný spoluvlastník jednotky, nebo jiná třetí osoba).

Jakou formu musí mít plná moc?

Vyžadována je plná moc v písemné formě, opatřena vlastnoručními podpisy zmocnitele a zmocněnce (podpisy nemusí být úředně ověřeny).

Pokud zmocnitel disponuje (kvalifikovanými) prostředky pro vytvoření kvalifikovaného elektronického podpisu (QES) dle "nařízení eIDAS" (nařízení Evropského parlamentu a rady č. 910/2014 o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu), může výboru dodat plnou moc také v elektronické formě (zaslat na e-mail výboru, nejpozději do dne konání schůze do 15:00), opatřenou kvalifikovaným elektronickým podpisem zmocnitele. Po ověření certifikátu bude výborem tato plná moc akceptována, vytištěna a zmocněnec ji pak vlastnoručně podepíše na schůzi.


Legislativa

§441 zákona 89/2012 (občanský zákoník)

(1) Ujednají-li si to strany, zastupuje jedna z nich druhou v ujednaném rozsahu jako zmocněnec.

(2) Zmocnitel uvede rozsah zástupčího oprávnění v plné moci. Netýká-li se zastoupení jen určitého právního jednání, udělí se plná moc v písemné formě. ...

§1185 zákona 89/2012 (občanský zákoník)

(2) Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění.

§1206 zákona 89/2012 (občanský zákoník)

(1) Shromáždění tvoří všichni vlastníci jednotek. Každý z nich má počet hlasů odpovídající velikosti jeho podílu na společných částech; je-li však vlastníkem jednotky společenství vlastníků, k jeho hlasu se nepřihlíží.

(2) Shromáždění je způsobilé usnášet se za přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají většinu všech hlasů. K přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny hlasů přítomných vlastníků jednotek, ledaže stanovy nebo zákon vyžadují vyšší počet hlasů.

Článek IV. stanov společenství (členství ve společenství)

2. Člen společenství se může nechat při výkonu svých práv zastoupit jiným členem společenství nebo třetí osobou na základě písemné plné moci. Spoluvlastníci jednotky zmocní pro jednání vůči společenství společného zástupce.

Článek V. stanov společenství (členská práva a povinnosti a způsob jejich uplatňování)

2. Člen společenství má právo zejména:
2.3. účastnit se zasedání shromáždění a hlasováním se podílet na jeho rozhodování

Článek VI. stanov společenství (shromáždění)

6. Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni členové společenství, kteří mají většinu hlasů.

6.1. K přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny hlasů přítomných členů společenství, pokud zákon nebo tyto stanovy neurčí jinak. Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů členů společenství na společných částech; u členů společenství, kteří jsou spoluvlastníky jednotky, je počet hlasů společný a nedělitelný.

Článek 25 nařízení EU č. 910/2014 ("eIDAS")

1. Elektronickému podpisu nesmějí být upírány právní účinky a nesmí být odmítán jako důkaz v soudním a správním řízení pouze z toho důvodu, že má elektronickou podobu nebo že nesplňuje požadavky na kvalifikované elektronické podpisy.

2. Kvalifikovaný elektronický podpis má právní účinek rovnocenný vlastnoručnímu podpisu.

3. Kvalifikovaný elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu vydaném v jednom členském státě se uznává jako kvalifikovaný elektronický podpis ve všech ostatních členských státech.



« Návrat na pozvánku «